Audiitorkogu uudiskiri

  

Veebruar 2023

 
 
 
 
 

Audiitorkogu sünnipäevakuul jagub uudiskirjas rohkelt põnevat lugemist. Peale elektrituruseaduse muudatuse ning mitme seaduseelnõu tutvustame koostöös audiitorfirmadega läbiviidavat tudengitele suunatud kampaaniat „Töökoht ärinõustamisfirmas on kraadiõppe loogiline jätk!“ ja Audiitorkogu algatust ühisest assistent-teenusest. „Tutvu audiitoriga" rubiigis tegime juttu aga tänavuse Audiitorkogu teenetemärgi laureaadi, Grant Thornton Balticu juhi Mati Nõmmistega.

 

Head lugemist!

 
 

Sisukord

1. Audiitorkogu alustas koostöös üheksa audiitorfirmaga kampaaniat „Töökoht ärinõustamisfirmas on kraadiõppe loogiline jätk!“

2. Elektrituruseaduse muudatustest

3. Seaduseelnõu: Audiitortegevuse seaduse, finantskriisi ennetamise ja lahendamise seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus (finantsvaldkonna väärteokaristuste reform, EL-i õigusest tulenevad karistused)
4. Hoiu-laenuühistu seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu
5. Küsimuste korje RAB-i tulevaseks infopäevaks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise küsimustes
6. Uuring EL-i riikide kohustusliku auditeerimise turu kohta
7. Ühine assistent-teenus
8. Audiitorkogu büroo töötajaskond on ajutiselt kahanenud
9. Muutunud AJN-i koosseisust
10. Konkurentsiameti tööpakkumine audiitoritele, kes soovivad läbi viia pankrotimenetlusi
11. Audiitor, kelle panust audiitortegevuse arengusse ja ühe edukama Eesti audiitorettevõtja ehitamisse on tunnustatud (Vabariigi) teenetemärgiga

 
 
 
 
 

Audiitorkogu alustas koostöös üheksa audiitorfirmaga kampaaniat „Töökoht ärinõustamisfirmas on kraadiõppe loogiline jätk!“

 
 

Veebruari keskel lansseeris Audiitorkogu tudengitele suunatud kampaania, mille eesmärk on tutvustada tudengitele audiitor- ning ärinõustamisfirmade tööd ja kutsuda neid kandideerima praktikale või tööle. Kampaania raames tehakse koostööd Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ning Tallinna Tehnikakõrgkooli arvestusala õppekavadega.

 

Kampaania raames kutsutakse üliõpilasi osalema nuputamismängus ja tutvuma ärinõustamisfirmade ning praktika- ja tööpakkumistega maandumislehel audiitoriks.ee. Kampaania aktiivne periood on 13. veebruarist 13. aprillini. Kampaaniaga tutvustatakse tudengitele ärinõustamisfirmade tööd ja võimalus on kandideerida ettevõtetesse EY Eesti, BDO Eesti, Grant Thornton Baltic, Audiitorteenuse OÜ, Deloitte Eesti, PwC Estonia, E-Audit, ECOVIS Stella Audiitorbüroo ja KPMG Baltics OÜ.

 

Kuidas sina saad panustada?

Kampaania viime väiksemas mahus läbi ka sotsiaalmeedias. Ootame audiitoritelt oma sotsiaalmeedias kampaania jagamist ning ehk ka oma loo jutustamist. Iga lugu on erinev ning ehk on just sinu lugu see, mis innustab mõnd otsingutel tudengit audiitorlusse tulema.

 
 
Tutvu kampaania maandumislehega
 
 
 
 
 

Elektrituruseaduse muudatustest

 
 

Elektrituruseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus on Riigikogus vastu võetud. Muu hulgas vabastati väiksemad elektritootjad, kelle tootmisseadme netovõimsus on alla 1 MW, täiendavast tegevusalade lõikes esitatud aruandluse kohustusest ja sellise aruandluse audiitorkontrollist. Ka Audiitorkogu toetas seda ettepanekut ja tõime välja, et halduskoormust vähendav õigusnorm võiks kehtida tagasiulatuvalt ka 2022. aasta kohta koostatavatele majandusaasta aruannetele. On hea meel tõdeda, et meie ettepanekuga arvestati.

 
Jälgi menetluskäiku
 
 

Aastaid on tekitanud segadust ja seetõttu ebaühtlast rakendamist elektrituru seaduse §17 lg-d 3 ja 4, mille muutmiseks tegime täiendavaid ettepanekuid. Meie ettepanekuid arvestati ja nimetatud paragrahvide muudatused on vastu võetud järgnevas sõnastuses:

 

„(3) Elektriettevõtja esitab majandusaasta aruande lisana aruande raamatupidamisbilansiga ja kasumiaruandega tegevusalade kaupa ning nende koostamise arvestuspõhimõtted.

 

(4) Elektriettevõtja korraldab raamatupidamise aastaaruande audiitorkontrolli tulenevalt audiitortegevuse seaduse §-des 91 ja 92 sätestatud nõuetest. Tootjal, kelle tootmisseadme netovõimsus on 1 MW või rohkem ja kellel ei ole audiitortegevuse seaduse §-dest 91 ja 92 tulenevalt audiitorkontrolli kohustust, on raamatupidamise aastaaruande ülevaatuse kohustus. Lisaks raamatupidamise aastaaruande audiitorkontrollile korraldavad elektriettevõtjad käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud aruande audiitorkontrolli (edaspidi eritöö). Kui raamatupidamise aastaaruandele tehakse audiitorkontrollina audit, siis viiakse eritöö läbi vastavalt vandeaudiitori kutsetegevuse standardile ISA 800 ja ülevaatuse puhul vastavalt kutsetegevuse standardile ISAE 3000 piiratud kindlustunnet andvana. Nimetatud eritöö tulemusi käsitlevas vandeaudiitori aruandes esitab audiitorettevõtja arvamuse või kokkuvõtte käesoleva paragrahvi lõikes 3 sätestatud nõude täitmise kohta käesoleva seaduse §-s 16 sätestatu kohaselt.”

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et nüüdsest on selgem, millise standardi alusel täiendavat aruandlust kontrollima peab. Elektriettevõtjate halduskoormus väheneb tänu väiksemate elektritootjate täiendavast aruandlusest ja nimetatud aruandluse audiitorkontrollist vabastamisele. Halduskoormus väheneb ka tootjal, kelle tootmisseadme netovõimsus on 1 MW või rohkem, kuid kel ei ole audiitorkontrolli kohustust AudS-is sätestatud piirmääradest tulenevalt, sest nüüd on neil võimalik auditi asemel tellida ülevaatus (kehtiva seaduse kohaselt kehtib kõigile elektriettevõtjatele tegevuse auditeerimise kohustus).

 
 
 
 
 

Seaduseelnõu: Audiitortegevuse seaduse, finantskriisi ennetamise ja lahendamise seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus (finantsvaldkonna väärteokaristuste reform, EL-i õigusest tulenevad karistused)

 
 

Nimetatud eelnõuga täiendatakse AudS-i § 165 lõiget 2. Täienduse kohaselt karistatakse juriidilist isikut kutsetegevuse dokumentide kogumise, säilitamise või hävitamise nõuete rikkumise eest kas rahatrahviga kuni 32 000 eurot (praegune tekst) või kuni viis protsenti juriidilise isiku käibest (eelnõuga ettenähtud täiendus).

 

Audiitorkogu on esitanud eelnõu kohta oma arvamuse kahel korral ja selgitanud, et kui käivet arvutataks AudS-i §-is 165 sätestatud väärteo, dokumentide kogumise, säilitamise ja hävitamise nõuete rikkumise, eest, peaks see olema seotud vaid vandeaudiitori kutseteenuse osutamisega, mitte kogu äritegevusega. AudS-is sätestatud väärteo koosseisud on seotud audiitorteenuse osutamisest tulenevate nõuete rikkumisega, mitte muu äritegevusega. Kahjuks meie ettepanekuid arvesse ei võetud ja 2020. aastal menetluses olnud eelnõu on nüüd uuesti Riigikogu töölauale tõstetud.

 

Eelnõu esimene lugemine toimus veebruaris 2020. Jaanuaris 2023 tõsteti eelnõu uuesti komisjoni töölauale, Audiitorkogu teavitamata toimus 15. veebruaril eelnõu teine lugemine ja kolmas lugemine toimub juba 22.02.2023.

 

Seadus jõustub 2023. aasta 1. novembril.

 
 
Tutvu seaduseelnõuga
 
 
 
 
 

Hoiu-laenuühistu seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu

 
 

Rahandusministeerium on saatnud veebruarikuu alguses eelnõu teistkordselt Audiitorkogule kooskõlastamiseks. Võrreldes eelmise eelnõu versiooniga on hoiu-laenuühistute auditi erinõuetega seoses lisatud, et valdkonna eest vastutav minister võib määrusega kehtestada täpsemad nõuded audiitorkontrolli sisule ja ulatusele. Ilmselt Riigikogu praegune koosseis eelnõud menetleda ei jõua. Jätkame rahandusministeeriumiga koostööd, et auditi erinõuded täiendava kontrollobjekti osas oleksid selgemad.

 

Eelnõu on leitav õigusaktide eelnõude infosüsteemist, dokumendi number 22-1616/02.

 
 
Tutvu eelnõuga
 
 
 
 
 

Küsimuste korje RAB-i tulevaseks infopäevaks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise küsimustes

 
 

Rahapesu andmebüroo üheks ülesandeks on kohustatud isikute koolitamine rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise küsimustes. Kohustatud isikud RahaPTS-i järgi on ka vandeaudiitorid audiitorteenuse osutamisel ja raamatupidamisteenuse pakkujad. Tulenevalt eelnevast soovib RAB, et audiitorid omaksid veel paremaid teadmisi rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisest ning selle eesmärgi täitmiseks plaanib RAB läbi viia infopäeva.

 

Selleks, et infopäev oleks maksimaalselt kasulik ja puudutaks teemasid, mille osas on kõige rohkem segadust/küsimusi, küsib RAB Audiitorkogult tagasisidet, mis teemasid soovitakse infopäeval kuulda. Seega, kui teil on küsimusi või ettepanekuid, milliseid valdkondi RAB katta võiks, saatke need palun hiljemalt 27.02.2023 angelika.ruubel@audiitorkogu.ee.

 
 
 
 
 

Uuring EL-i riikide kohustusliku auditeerimise turu kohta

 
 
Tutvu uuringu terviktekstiga
 

2014. aastal võttis Euroopa Liit kahe õigusakti kaudu vastu EL-i kohustusliku auditeerimise turu olulise reformi: direktiiv 2014/56/EL, millega muudetakse direktiivi 2006/43/EÜ raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustusliku auditeerimise kohta (auditi direktiiv), ja määrus nr 537/2014 avaliku huvi üksuste kohustusliku auditeerimise erinõuete kohta (auditi määrus).

 
 

Reformi eesmärgid olid:

  • suurendada läbipaistvust investorite jaoks;
  • tugevdada audiitorite sõltumatust oma klientide suhtes;
  • edendada konkurentsi väga kontsentreeritud turul, kus domineerib Big 4;
  • tugevdada üleeuroopalist järelevalvet.

Värskes uuringus esitatakse andmeid ja analüüsitakse auditi direktiivi ja määruse teatavate sätete ülevõtmist ja rakendamist EL-i liikmesriikides. Sh käsitletakse uuringus:

  • uurimis- ja sanktsioonide süsteeme;
  • andmeanalüüsi aruandlusnõuete kohta;
  • andmeanalüüsi auditikomiteedele aruandeid esitavate vannutatud audiitorite / audiitorühingute aruandlusnõuete kohta;
  • andmeanalüüsi vannutatud audiitori määramise kohta;
  • kohustusliku rotatsiooni, ühisauditite kasutamise ja tasude piirmääradega seotud nõuete analüüsi;
  • auditi tasude analüüsi.

Üldjäreldusena leitakse, et on selgeid edusamme õigusraamistike ühtlustamisel, kuid endiselt on riikide vahel märkimisväärseid erinevusi EL-i auditit puudutavate õigusaktide ülevõtmises, rakendamises ja jõustamises (nt auditinõuded, mida kohaldatakse eri liiki ettevõtjatele, rotatsiooninõuded, uurimiste ja sanktsioonirežiimid).

 

Uuringu kohaselt tõstis auditi reform tulemuslikult audiitorite sõltumatust, kuid ei mõjutanud konkurentsi nii nagu oli planeeritud. Leiti, et kohustuslik rotatsioon on auditikomiteede arvates (ja vähem audiitorettevõtjate arvates) parandanud auditi teenuste kvaliteeti, sõltumatust ja konkurentsi. Uuringut tuvustame ka Audiitorkogu kevadisel infopäeval.

 
 
 
 
 

Ühine assistent-teenus

 
 

Audiitorkogu juhatus võttis 2022. aastal vastu Audiitorkogu strateegia muudatused, mida tutvustati liikmetele sügisesel üldkoosolekul. Üheks uueks strateegiliseks initsiatiiviks oli „Ühise assistent-teenuse vajaduse ja võimaluse väljaselgitamine, teenuse ellu rakendamine“. Alates sügisest on Audiitorkogu juhatus ühise assistent-teenuse teemat edasi arendanud ning juba lähiajal saadame vandeaudiitoritele küsitluse, millega küsime tagasisidet sellisele tegevussuunale. Käesolevas infokirjas tutvustame lühidalt ideed, millel on potentsiaali osutuda audiitoritele väga kasulikuks, kuid mille ellu rakendamine vajab hoolikat planeerimist ja teostust.

 

Audiitorkontrolli üheks osaks on vajalike, kuid loomult rutiinsete ja mitte-komplekssete tööülesannete sooritamine. Oleme otsinud viise, kuidas veelgi enam suunata audiitoreid oma töövõttudes keskenduma riskide hindamisele ning riskantsete valdkondadega seotud audiitorkontrolli protseduuridele. Samuti on otsitud lahendusi selleks, et audiitorite töö maht ei oleks takistatud Euroopa riikidega võrreldes väga madalast teenustasu baasist, ehk teisiti sõnastades – audiitorid ei peaks teadlikult ega alateadlikult otsima kompromissi töövõtu kvaliteedi ja töövõtu efektiivsuse vahel. Lisaks on üha enam rõhku pööratud sellele, et meie kutsel oleks sobiv ja piisav järelkasv – inimesed, kes tahavad ja oskavad audiitori tööd teha.

 

Üks võimalik lahendus ülalkirjeldatud väljakutsetele oleks see, kui iga audiitorfirma tõstaks märgatavalt oma kulubaasi, mis siis ühtlasi võimaldaks koheselt võtta tööle ka lisatööjõudu. Kahjuks pole see aga sektoriülese lahendusena hetkel võimalik – napib nii potentsiaalset tööjõudu kui ka auditeeritavate ettevõtete valmidust ja võimet sedavõrd olulist kulubaasi tõusu kinni maksta.

 

Audiitorkogu juhatus näeb lahendusena olukorda, kus Eestis eksisteeriks teenusepakkujate grupp, näiteks raamatupidamisbürood, kellelt audiitoritel oleks alltöövõtu korras võimalik osta sisse teatud lihtsamate, rutiinsete audiitorkontrolli protseduuride teostamist. See vabastaks audiitori aega keskendumaks audiitorkontrollis riskantsematele valdkondadele ning ühtlasi looks eeldused, läbi suureneva kasumlikkuse, värvata oma audiitorettevõtjasse lisatööjõudu.

 

Ühise assistent-teenuse väljatöötamine on algusjärgus ning selle suund sõltub teie antud tagasisidest! Tagasisideküsitluses esitame meie nägemuse võimalikust tulevasest koostöömudelist audiitorettevõtjate ja ühist assistent-teenust pakkuvate osapoolte vahel, samuti võimalikud audiitorkontrolli valdkonnad, mis oma olemuselt sobiksid sellisesse koostöömudelisse. Saadame mainitud tagasiküsitluse teile välja märtsi esimeses pooles. Küsimuste või ettepanekute korral palun võtta ühendust Märt-Martiniga (mart-martin.arengu@audiitorkogu.ee).

 
 
 
 
 

Audiitorkogu büroo töötajaskond on ajutiselt kahanenud

 
 

Eelmisel reedel oli Audiitorkogus viimane tööpäev Kairel. Kaire läbis edukalt katseaja Audiitorkogu administratiiv- ja kommunikatsioonispetsialisti kohal, kuid kahjuks ei tekkinud tal audiitorlusega tugevamat sidet. Kaire läheb vastu uutele väljakutsetele hoopis teises valdkonnas. Soovime Kairele õnnestumisi igas tema ettevõtmises ning täname teda hea töö eest meie juures. Seoses Kaire lahkumisega otsime oma toredasse kollektiivi uut töötajat, kes oleks abiks Audiitorkogu büroo asjaajamises ja koolituste korraldamisel. Kui teate kedagi, kes sellele positsioonile sobib, soovitage palun teda, kirjutades meile info@audiitorkogu.ee

 
 
 
 
 

Muutunud AJN-i koosseisust

 
 

Rahandusministri 12.02.2023 a käskkirjaga nr 36 muudeti Audiitortegevuse järelevalve nõukogu koosseisu järgmiselt:

1. kutsuti AJN-i liikme kohalt tagasi Riigikontrolli esindaja Sale Ajalik;

2. nimetati AJN-i liikmeks Riigikontrolli ettepanekul vandeaudiitor Gerli Eisberg.

 

Täname Audiitorkogu poolt Salet antud panuse eest ning soovime uuele liikmele jõudu ja jaksu!

 
 
Tutvu nõukogu koosseisuga
 
 
 
 
 

Konkurentsiameti tööpakkumine audiitoritele, kes soovivad läbi viia pankrotimenetlusi

 
 

Konkurentsiameti maksejõuetuse teenistuse juhataja on palunud Audiitorkogul edastada audiitoritele koostöösoovi. Audiitoritel, kel on 2023. aastal huvi ja soov maksejõuetuse teenistusega koostöös hakata läbi viima pankrotimenetlusi avalike uurimistena, on võimalik esitada vastav sooviavaldus maksejõuetuse teenistusele hiljemalt 5. märtsiks 2023 (k.a).

 

Oodatakse võimalike kandidaatide elulookirjeldust, seniste (avalike uurimistega sarnaste) kogemuste kirjeldust, sh nimekirja kõigist erikontrolli-, likvideerimis-, saneerimis- ja/või maksejõuetusmenetlustest, milles kandidaat hetkel ametiülesandeid teostab ning kandidaadi motivatsioonikirja, mis muu hulgas sisaldab ametialase maksekonto omaniku nime ja numbrit, millele avalikes uurimistes tegutsev haldur tasu saada soovib. Kontakt: signe.viimsalu@konkurentsiamet.ee.

 
 
 
 
 

Audiitor, kelle panust audiitortegevuse arengusse ja ühe edukama Eesti audiitorettevõtja ehitamisse on tunnustatud (Vabariigi) teenetemärgiga

 
 
Loe pikemalt
 

Mati Nõmmiste on Grant Thornton Balticu juht firma algusest alates. Ta panustas aastakümneid Audiitorkogu juhatuses toimetades audiitortegevuse arenda-misse ning 2015. aastal tunnustas president Toomas Hendrik Ilves teda selle eest Valgetähe V klassi teenetemärgiga. Möödunud aastal tänas ka Audiitorkogu Matit silmapaistva panuse eest kutse arendamisel.

 
 

Audiitorkogu juhatuses töötatud aastate jooksul jõudis Mati oma panuse anda muu hulgas nii asepresidendina kui presidendi kohusetäitjana, kuid presidendiks mees kandideerida ei soovinud, sest kahe asjaga ei jõua täie pühendumusega tegeleda. Mati otsustas rohkem panustada oma firma arengusse ja eestvedamisse. Sellega on ta suurepäraselt hakkama saanud, kuivõrd tänaseks on Grant Thornton üks suuremaid audiitorettevõtjaid Eestis.

 
 
 
 
 

Kui Teil tekib mistahes täiendavaid küsimusi esitatud teemade osas,

pöörduge julgelt meie poole!

Kõik varem ilmunud uudiskirjad on kättesaadavad meie koduleheküljelt SIIN. Varasemate uudiskirjade lugemiseks peab olema kodulehele sisse logitud.

 
 
 
 
 
 
 
 

Koostaja kontakt: info@audiitorkogu.ee