Audiitorkogu uudiskiri

  

Detsember 2022

 
 
 
 
 

Järjekordne sündmusterohke kalendriaasta on seljataha jäämas ning detsembrikuu uudiskirjas võtame ruumi, et tutvustada Audiitorkogu plaane 2022/2023 finantsaasta teiseks pooleks. Nii saab tutvuda audiitortegevust tutvustava tudengitele suunatud kampaaniaga; avatud on registreerumised jaanuaris toimuvatele koolitustele ning räägime muudest strateegilistest algatustest ja tegevustest 2023. aastal. Ühe tegevusena plaanime 2023. aasta mais-juunis audiitorite ühist teatrikülastust (pärast infopäeva). Teatritükki ennast siin veel nimetada ei tahaks, ütleks vaid, et valik on temaatiline. 😊

 

Uudiskirjas saab tutvuda ka novembrikuus kutse saanud uute vandeaudiitoritega ning "Tutvu audiitoriga" rubriigis on artikkel tänavuse teenetemärgi laureaadi Sulev Luigaga.

 
 

Sisukord

1. Audiitortegevust tuvustavast kampaaniast tudengitele

2. Uued koolitused ja olulised sündmused järgmisel aastal

3. Muudatused Audiitorkogu koolituste kodukorras

4. Audiitorkogu hinnang mööduvale aastale, mõtted juba järgmisel 

5. ESG töörühma moodustamine

6. Muud strateegilised algatused ning tegevused 2023. aastal

7. Audiitorite teavitamiskohustusest RAB-ile

7.1 RAB-i ootustest audiitoritele seoses virtuaalvääringu teenuste pakkujate audiitoriks nimetamisega ja pärast nimetamist enda taandamisega

8. Juhatuses arutelul olnud strateegilised teemad

9. Audiitorfirmad panid seljad kokku ning jagasid kogemusi Tartu Ülikoolis

10. Uudse teemakäsitluse eest pälvis arvestusalaste uurimistööde konkursil eriauhinna Liina Kokk

11. Kolm küsimust uuetele vandeaudiitoritele

12. Tutvu audiitoriga – Audiitorkogu esimene juht, kes julgustab status quo’d muutma

 
 
 
 
 

Audiitortegevust tutvustavast kampaaniast tudengitele

 
 
 

Viimastel aastatel on üheks suuremaks väljakutseks audiitortegevuses olnud piisava sobiliku tööjõu leidmine olukorras, kus samade nutikate ja hoolsate inimeste pärast tuleb konkureerida nii finants-, IT- ja telekomisektori firmadega, lisaks üha hoogu koguvate iduettevõtetega. Sel kevadel on meil plaan alustada uue, ülikoolis õppivatele tudengitele suunatud, audiitorettevõtjaid tutvustava kampaaniaga.

 
 

Miks me seda teeme? Kampaania raames tutvustame tudengitele audiitortegevust, toome välja ärinõustamisfirmades töötamise atraktiivsuse ja kasu tudengi isiklikule arengule ning karjäärivõimaluste avardumise. Kampaaniaga kutsume tudengeid üles kandideerima audiitorettevõtjasse praktikale/tööle.


Kuidas me seda teeme? Kampaania on alles väljatöötamisel, kuid algse kontseptsiooni kohaselt kutsume üliõpilasi lahendama põnevat ülesannet, mille mõte on „kui suudad lahendada selle ülesande, siis kandideeri ärinõustamisfirmasse tööle või praktikale!“.


Kus me seda teeme? Kanalitena on plaan teha koostööd kõigi arvestusala erialasid õpetatavate kõrgkoolidega ning vähesel määral kasutame ka sotsiaalmeediat. Vastuseid ootame oma (loodaval) maandumislehel, kus nii õige kui vale vastus innustab üliõpilast (erinevatel põhjustel) järgmise valikuna saatma oma CV/motivatsioonikirja talle huvipakkuvatele AEV-dele.


Keda ootame osalema? Oleme kõigile audiitorettevõtjatele saatnud põhjalikuma kampaania tutvustuse ning ootame kampaanias mitmekesist ja rohkearvulist audiitorettevõtjate esindatust igast ärikonsultatsiooni valdkonnast, et iga tudeng leiaks endale sobivaima koha, kuhu kandideerida ning iga ettevõtja leiaks endale suurepärase praktikandi/assistendi ning loodetavasti mitte vaid auditisse. Näeme, et huvi selle kampaania vastu võiksid tunda kõik audiitorettevõtjad, kes omavad pikaaegset plaani Eesti ettevõtluskeskkonna heaks tööd teha!


Kuidas iga audiitor saab aidata? Kampaania viime väiksemas mahus läbi sotsiaalmeedias. Ootame audiitoritelt oma sotsiaalmeedias kampaania jagamist ning ehk ka oma loo jutustamist. Iga lugu on erinev ning ehk just sinu lugu on see, mis innustab mõnd otsingutel tudengit audiitorlusse tulema.


Olulised kuupäevad: Ootame audiitorettevõtjatelt osaluse kohta tagasisidet hiljemalt 20. detsembriks aadressil info@audiitorkogu.ee. Põhjalikuma ülevaate leiavad kõik audiitorettevõtjad 9. detsembril saadetud kirjast.

 
 
 
 
 

Uued koolitused ja olulised sündmused järgmisel aastal

 
 

Audiitorkogu kodulehele on lisatud kõik loengud Tartu Ülikooli majandusteaduskonnaga koostöös korraldatud „Riskide juhtimise“ õppeainest. Õppeaine esialgne tagasiside tudengitelt on olnud väga positiivne ning ülikool on näidanud huvi õppeaine läbiviimiseks ka järgmisel õppeaastal.

 
 
Telli kogu loengusari
 
Telli meelepärased loengud
 
 

14. detsembril toimus esimene osa „Parima praktika päevast“, kus metodoloogiakomisjoni liikmed lahkasid koolituskoosolekul valitud tähelepanekuid audiitorite töö kohta, koolituse aluseks on järelevalve teostamise käigus tehtud tähelepanekud. Koolituse järelvaatamine lisatakse kodulehele hiljemalt järgmisel nädalal.


Koolitus on maksimaalselt 7,5 akadeemilist tundi ning ühe tunni hind on 20 eurot. Täpne tundide arv ning sellega ka hind selguvad pärast teist koolituspäeva. Teine koolituspäev toimub 18. jaanuaril 2023.

 
 
Registreeru „Parima praktika päevale“
 
 

Traditsiooniline maksu- ja õigusteemaline konverents toimub seekord 20. jaanuaril, nii kohapealse koolitusena, otseülekandena kui võimalusega tellida hiljem salvestus. Konverentsil esinevad teiste seas Lemmi Oro ning Aule Kindsigo, kes teevad ülevaate järgmise aasta maksumuudatustest. E-kaubandusest räägib Merike Oja, KPMG Baltics OÜ maksuteenuste juht kaudsete maksete valdkonnas. EMTA vaadet VASP-idele ja käibemaksule tutvustab Ain Ulmre, maksu- ja tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist.

 

Eelregistreerimine soodushinnaga on avatud 23. detsembrini. Koolitus on maksimaalselt 6 akadeemilist tundi pikk, soodushind on 20 eurot/tund, täishind 22 eurot/tund.

 
 
Tutvu lektorite ja teemadega ning registreeru konverentsile
 
 
 
 
 

Muudatused Audiitorkogu koolituste kodukorras 

 
 

Viimastel aastatel on Audiitorkogu poolt pakutud koolituste formaat oluliselt muutunud ning mitmekesisemaks läinud. Samuti on muutunud koolituste korraldamise hinnatase. Seetõttu kaasajastasime koolituste kodukorda, tehes seal audiitoritele järgmised täpsustused või muudatused:

  • Koolitaja tasu on viidud vastavusse üleüldiste hindade tõusuga. Täpsustatud on, et üldjuhul ei ületa koolitaja tasu ühe akadeemilise tunni eest (koos koolituse ettevalmistamise ja materjalide koostamisega) 250 eurot (koos kõigi tööjõumaksude või käibemaksuga). Varem oli hinnalaeks 200 eurot.
  • Koolituse tasu puhul on märgitud, et tasu sõltub koolituse mahust (akadeemilistes tundides) ja tegelikest kuludest. Ühe akadeemilise tunni hind ja soodushind jäävad vahemikku 20–30 eurot.
  • Lisatud on täpsustus, et kui koolituse järgselt on registreerunul võimalik vaadata koolituse salvestust, ei saa koolitusele registreerumist tühistada vähem kui nädal enne koolituse toimumist ning registreerunule ei tagastata koolituse eest tasutut summat või esitatakse arve täies mahus (vastavalt koolituse hinnale).
 
 
Tutvu Audiitorkogu koolituste kodukorraga
 
 
 
 
 

Audiitorkogu hinnang mööduvale aastale, mõtted juba järgmisel

 
 

Audiitorkogu president Märt-Martin Arengu aastakokkuvõte ajakirjale Rup, ilmus detsembrikuu numbris.

 

Audiitorid on harjunud töötama möödunud perioodide informatsiooniga, neist iva leidma ja kokkuvõtteid tegema. Tehkem seda siis koos – mis jääb audiitoritele meelde mööduvast aastast? Kas kõik saab tehtud või jääb midagi ka järgmisse aastasse?

 

Igapäevase-tavapärase audiitorkontrolli mõttes oli suures osas tegu sarnase aastaga nagu sellele eelnevad kuus aastat – kõigist audiitorkontrollidest lõpevad ca 86% puhta järeldusotsusega, ilma igasuguste audiitori märkuste või muude kommentaarideta, mida aruande kasutajad peaksid oma majandusotsuste tegemisel arvesse võtma. Seda aga, kas see protsent on hea või halb, me kahjuks järeldada ei saa, kuna puudub rahvusvaheline võrdlusmoment.

 
 
Loe pikemalt Audiitorkogu kodulehelt
 
 
 
 
 

ESG töörühma moodustamine

 
 

Audiitorkogu kutsub audiitorettevõtjaid üles, et osaleda uue loodava ESG töörühma töös. Töörühma tegevuse esmane eesmärk on kaardistada lähema paari aasta vajalikud tegevused arvestusvaldkonnas üldiselt ja audiitorfirmade seas täpsemalt. Töörühma on kavatsus kaasata ka ministeeriumi(de) vastava valdkonna eest vastutavad töötajad. Eesmärk on töörühma esimene kohtumine korraldada uue aasta algul.


Audiitorettevõtjate ettepanekud töörühma töös osalemiseks palume esitada Märt-Martinile (mart-martin.arengu@audiitorkogu.ee) või Audiitorkogu üldkontaktile (info@audiitorkogu.ee).

 
 
 
 
 

Muud strateegilised algatused ning tegevused 2023. aastal

 
 

Audiitorkogu on hetkel valmistamas ette kahte küsimustikku, mis aitaksid valida suuna edasisteks tegevusteks.

 

Esiteks üldkoosolekul tutvustatud ühise assistendi teenuse loomine. Oleme oma ideedega jõudnud sinna, et testida Eesti audiitorettevõtjate huvi sellise võimaluse osas, kus eksisteeriks teatud rutiinsemaid ja ajamahukamaid auditi protseduure allhanke korras osutavate väliste teenusepakkujate ring. Loodame selle põneva algatusega seotud tagasisideküsitlusega oma liikmete ette tulla 2023. esimeses kvartalis.

 

Teiseks, tarkvara E-dok edasiste arenduste küsimus. Oleme hetkel põhjalikult läbi töötamas ISQM1 nõudeid ning näeme, et teatud sealsete nõuete tarkvarasse integreerimine aitaks audiitoritel standardi nõudeid efektiivsemalt täita kui tarkvaraväliselt. Samuti näeme, et ka tarkvara enda baasfunktsionaalsused (näiteks kontserni auditeerimine) vajaksid täiendavat arendamist. Ka selle küsitlusega, kus küsime E-doki kasutajatelt nende soove ja mõtteid edasiste arenduste osas, nii vabatekstina kui meie poolt väljapakutu hindamisena, tuleme välja 2023. aasta esimeses kvartalis.

 

Erinevaid tegevusi tuleb järgmisel aastal veelgi ette (näiteks üldkoosolek ja presidendivalimised septembri algul), aga juba praegu teame, et 2023. aasta teisel poolaastal peab valmima ja rakenduma Eetikakoodeksi uus tõlge. Nimelt on IFAC selle aasta lõpus kiirkorras muudatusi koodeksisse sisse viinud, mida mõned riigid rakendavad juba sel aastal, teised hiljem. Sellega seoses soovitame kõigile grupiaudiitorile tööd tegevatele audiitoritele täpsust oma töövõtustandardite vastavuse kinnitamisel. Põhjalikum analüüs muudatuste sisust valmib tõlkeprotsessi käigus, kuid esmane analüüs näitab, et vähestest muudatustest olulisemad on seotud avaliku huvi üksustele muude teenuste pakkumisega.

 
 
2022 Handbook of the International Code of Ethics for Professional Accountants | IFAC (ethicsboard.org)
 
 
Tutvu Eetikakoodeksiga
 
 
 
 
 

Audiitorite teavitamiskohustusest RAB-ile

 
 

Rahapesu Andmebüroo (edaspidi RAB) saatis Audiitorkogule märgukirja, milles andis teada, et RAB on tuvastanud järelevalvemenetluste käigus juhtumeid, kus audiitorile on kutsetegevuse käigus saanud teatavaks informatsioon tehingute kohta, millest teine kohustatud isik oleks pidanud teavitama RAB-i, kuid audiitori poolt on jäetud informatsioon sellistest tehingutest RAB-ile esitamata.

 

Märgukirjas selgitab RAB, et audiitorid on kohustatud teavitama RAB-i rahapesu või terrorismi rahastamisest, samuti nende kahtlustest ja kliendi sularaha tehingutest üle 32 000 euro. Viimasest ka siis, kui klient ise tehingust RAB-ile teatab. 

 

Ühtlasi juhib RAB tähelepanu ka sellele, et teavitamiskohustuse rikkumine on karistatav RahaPTS § 92 alusel väärteomenetluse korras.

Audiitoritel on teavitamiskohustus RAB-i ees ka tulenevalt rahvusvahelistest finantssanktsioonidest, kui:

  • klient on finantssanktsiooni subjekt
  • audiitorteenuse osutamine on finantssanktsioonist tulenevalt keelatud
  • audiitor tuvastab kliendi finantssanktsiooni rikkuva tehingu
  • audiitoril on kahtlus, et klient oleks pidanud finantssanktsiooni kohaldama.
 
 
RAB-i abimaterjalid ja juhendid
 
Teadete esitamine RAB-ile
 
 

Rahvusvaheliste sanktsioonide rakendamisel on abiks ka Välisministeeriumi kodulehel olev info.

 
 
Välisministeeriumi info Venemaa ja Valgevene vastu kehtestatud piiravatest meetmetest
 
 
Euroopa Komisjoni info kehtestatud sanktsioonidest
 
 
 
 
 

RAB-i ootustest audiitoritele seoses virtuaalvääringu teenuste pakkujate audiitoriks nimetamisega ja pärast nimetamist enda taandamisega

 
 

RAB-il on ka ootus, et audiitorettevõtjad, kes on virtuaalvääringute teenuse pakkujatele tegevusloa saamiseks andnud nõusoleku oma nimetamiseks ettevõtte audiitoriks, kuid tegelikkuses siiski audiitorkontrolli teenust ei soovi ega saa osutada, sellest nii potentsiaalsele kliendile kui RAB-ile teada annaksid. Teatavasti peab virtuaalvääringu teenuse pakkuja tellima audiitorettevõtjalt töövõtu, mille kohaselt esitataks arvamus virtuaalvääringute teenuse pakkujate omavahendite audiitorkontrolli kohta nii kliendile kui RAB-ile juba 1. jaanuariks 2023. Nimetatud kohustus tuleneb RahaPTS § 118³ lg-st 3.

 
 
 
 
 

Juhatuses arutelul olnud strateegilised teemad

 
 

Audiitortegevuse seaduses vajalikud muudatused/täiendused

 
 

AudS-i muudatusettepanekute väljatöötamiseks loodud töörühm on alustanud vajalike muudatuste kaardistamisega. Tänaseks on tuvastatud ja analüüsitud ebaselgused ja vajalikud muudatused AudS-is alates üldsätetest kuni vandeaudiitori tegevust käsitlevate säteteni. Töörühm kohtub uuesti veel sel kuul, et tööga edasi minna.

 

Ootame endiselt ka Audiitorkogu liikmete tagasisidet AudS-i parandamiseks üldkontaktile info@audiitorkogu.ee.

 
 
 
 
 

Valdkonnaseaduste audiitorkontrolli erinõuded

 
 

Valdkonnaseaduste audiitorkontrolli erinõuetega tegelemiseks moodustatud töögrupp valis oma esimesel kohtumisel välja finantsvaldkonna kui potentsiaalselt suurimat avalikku mõju omava sektori, mille nõuded vajaksid täpsustamist. Toimus kohtumine Finantsinspektsiooniga, kus selgitasime selguse vajadust finantsvaldkonna seadustes audiitorkontrolli erinõuete osas. Lähiajal palume audiitorettevõtjatelt, kes finantsasutustele on aruandeid esitanud, samuti tagasisidet, et esitada oma ettepanekud nõuete selgemaks muutmiseks.

 
 
 
 
 

Audiitorfirmad panid seljad kokku ning jagasid kogemusi Tartu Ülikoolis

 
 

Eesti suuremate audiitor-firmade (BDO, Deloitte, EY, Grant Thornton, KPMG ja PwC) eksperdid aitasid esmakordselt Tartu Ülikooli majandus-teaduskonnas läbi viia õppeainet „Riskide juhtimine“. 

Loe pikemalt
 
 
 

Aine eesmärgiks oli koostöös audiitor- ja nõustamisfirmadega anda õppijatele süsteemne ja praktiline ülevaade riskijuhtimise valdkondadest. Õppeaine läbiviimist aitas koordineerida Audiitorkogu ning kõik loengud on salvestusena tellitavad ka vandeaudiitoritele ja audiitorfirmade töötajatele.

 

Kursuse jooksul kuulsid üliõpilased valdkonna ekspertidelt arvestussüsteemi korraldamisest ja andmete avalikustamisest, küberriskidest, piiriülese tegevuse juriidilistest riskidest, rahvusvahelisest talendisõjast ja rohepöördest, sotsiaalsete riskide juhtimisest ja aruandlusest. Fookuses olid riskide tuvastamise ning maandamise võimalused.

 
 
 
 
 

Uudse teemakäsitluse eest pälvis arvestusalaste uurimistööde konkursil eriauhinna Liina Kokk

 
 
 

Magistritöö pealkiri: Süsiniku jalajälg ettevõttes KPMG BALTICS OÜ


Töö lühikirjeldus: Jätkusuutlikkuse tagamise suurimaks väljakutseks on kliimamuutused, mis on tingitud inimtegevusega seotud kasvuhoonegaasidest. Magistritöö uurimisteemaks on ettevõtte süsiniku jalajälje arvutamine, tuginedes CSRD direktiivis sätestatud kohustusele. Uurimisteema on oluline ja aktuaalne kuna kohustus rakendub kõikidele börsil noteeritud ettevõtetele (ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele).

 
 

Magistritööga antakse laiem ülevaade jätkusuutlikkusest ja kliimaneutraalsuse tagamisest. Viimane on ka põhjus, miks ettevõtted peavad oma süsiniku jalajälge arvutama hakkama. Uurimisprobleem seisneb väheses teadlikkuses kasvuhoonegaaside arvestusest ja süsiniku jalajälje arvutamisest. Raporteerimiskohustus rakendub juba 2024. aasta kohta, kuid ettevõtetel puuduvad raporteerimiseks vajaminevad andmed, mistõttu on vaja andmeid eraldi koguma hakata. Magistritööga kaardistatakse süsiniku jalajälje arvutamise etapid ning meetodid andmete kogumiseks.

 
 
Loe pikemalt
 
 
 
 
 

Kolm küsimust uuetele vandeaudiitoritele

 
 

Novembris sooritasid vandeaudiitori kutseeksami Teele Albin (litsentsi nr 739) ja Aleksandra Vomm (litsentsi nr 740) – palju õnne ja õnnestumisi Audiitorkogu poolt!

 

1. Kuidas leidsite tee audiitorluse juurde?

2. „Puhas“ või „märkusega“ otsus?

3. Milliste valdkondade auditeerimine on kõige paeluvam?

 
 
 
 
 

Teele Albin

 
 
 

1. Audiitorluse juurde leidsin tee juhuse tahtel ja tuttavate soovitustel. Olin aastaid Eestist eemal olnud, kui tundsin, et vajan muutust. Samas ei olnud kindel, mis suunas peaksin/tahaksin edasi liikuda – kas jätkata finantsalal või liikuda edasi mõnel täiesti uuel suunal, kas Eestis või välismaal. Tutvusringkonnas käidi välja mõte, et äkki mind kõnetab audiitorlus. Esimese hooga olin pigem skeptiline, kas see mulle sobib, kuna arvasin, et tegemist on väga rutiinse erialaga ning suuri arenguvõimalusi ei ole. Pärast taustauuringut ja töövestlusi mu arvamus muutus ning otsustasin proovida. 

 
 

Minu suureks rõõmuks leian ka täna, 5+ aastat hiljem, et audiitorlus on olnud minu jaoks väga õige valik. Sisuliselt iga päev erineb eelnevast, millega käib kaasas ka pidev ja uskumatult kiire erialane areng ning põnevad väljakutsed.

 

2. Ei ole eelistust. Oleneb, mis on asjakohane.


3. Aastate jooksul on olnud võimalusi olla osa erinevate valdkondade auditeerimisest, millest kõige paeluvamad on olnud finants- ja ehitussektor. Hetkel olengi suuresti keskendunud finantssektorile ning kuigi ehitussektorit ei ole mitmeid aastaid auditeerinud, siis see on jätkuvalt kohe finantssektori järel kõige huvipakkuvam.

 
 
 
 
 

Aleksandra Vomm

 
 

1. Ülikoolis õppides tulin avatud uste päevale audiitorfirmasse PricewaterhouseCoopers. Enne seda ei teadnud ma audiitorlusest mitte midagi. Aga mulle nii meeldis selle ettevõtte sisemine atmosfäär, et otsustasin praktikale kandideerida. Nii algaski detsembris 2016. aastal minu teekond audiitorluse juurde.

 

2. Ei ole eelistust.

 

3. Kõige paeluvam on auditeerida ettevõtteid, kelle tooteid või teenuseid igapäevaelus kasutan. Nii näen ettevõtet mitte ainult kliendi vaatenurgast, vaid ka seest. – See on alati huvitav!

 
 
 
 
 
 

Tutvu audiitoriga – Audiitorkogu esimene juht, kes julgustab status quo’d muutma

 
 
 

Audiitorkogu teenetemärgi laureaat Sulev Luiga on BDO Eesti juht alates 2010. aastast, kuid tema mitmekülgsesse karjääri kuuluvad muu hulgas 24-aastasena KPMG noorimaks partneriks tõusmine ning finantsjuhina enne 2008. aastat Arco Vara börsile viimine. Võimalustest haarava mehe kogemuste pagasisse mahuvad ka vahetusõpingud Soomes ja vabatahtliku karjäär Kaitseliidus.

Loe pikemalt
 
 

Sulev Luiga peaks olema kõigile pikemalt audiitortegevuses olnutele tuttav, kuivõrd tegu on Audiitorkogu pikaaegse juhiga ning ta on aastaid andnud ka oma panuse Audiitorkogu kvaliteetsetesse koolitustesse. Viimati, kusjuures, tuli ta Audiitorkogule appi möödunud aastal, kui kogu otsis krüptovääringute teemadel kõnelejaid: „Mul tekkis professionaalne trots, mis mõttes keegi ei tule sel teemal rääkima. Eks iga inimene vaatab krüptovääringute teemasid natukene oma nurga alt, minu vaatenurgaks on protsessid, finantsarvestus ning -aruandlus.“

 
 
 
 
 

Kui Teil tekib mistahes täiendavaid küsimusi esitatud teemade osas,

pöörduge julgelt meie poole!

Kõik varem ilmunud uudiskirjad on kättesaadavad meie koduleheküljelt SIIN. Varasemate uudiskirjade lugemiseks peab olema kodulehele sisse logitud.

 
 
 
 
 
 
 
 

Koostaja kontakt: info@audiitorkogu.ee